Projekt, ki poteka med 1.11.2024 in 31.3.2025, prispeva k Programu evropske kohezijske politike v obdobju 2021-2027 v Sloveniji (www.evropskasredstva.si) in se izvaja v okviru programa »Problemsko učenje študentov v delovno okolje: gospodarstvo, negospodarstvo in neprofitni sektor v lokalnem/regionalnem okolju (PUŠ v delovno okolje 2024-2027)«.
V prvi vrsti naslavlja veščine in kompetence, ki so povezane s področjem horizontalna mreža informacijsko-komunikacijskih tehnologij. Digitalne rešitve v podjetjih je primarno osredotočen na reševanje problema izvajanja trajnostnih in krožnih poslovno – proizvodnih aktivnosti, saj trenutna situacija med podjetji, še posebej med MSP-ji kaže na nezadostno tehnološko in ekonomsko učinkovitost pri upravljanju poslovnih funkcij ter na potrebo po zmanjšanju obremenitev okolja. Načrtovane rešitve vključujejo področja digitalizacije, učinkovitost pri poslovanju, zmanjšanje negativnih vplivov na okolje (zmanjšanje ogljičnega odtisa) in konkurenčnosti, kar so prioritetna področja zelenega prehoda Evropske komisije.
Digitalna transformacija podjetij je eno ključnih področij zelenega prehoda Evropske unije. Z izvajanjem digitalne transformacije v podjetjih se dosegajo cilji: blažitev podnebnih sprememb; prilagajanje podnebnim spremembam; trajnostna raba ter varstvo vodnih in morskih virov; prehod na krožno gospodarstvo; preprečevanje in nadzorovanje onesnaževanja in varstvo in ohranjanje biotske raznovrstnosti in ekosistemov.
Uporaba digitalnih orodij, ki temeljijo na strojnem učenju in umetni inteligenci (UI), v malih in srednje velikih podjetjih (MSP) lahko z optimizacijo uporabe virov, zmanjšanjem količine odpadkov in izboljšanjem energetske učinkovitosti, z boljšo logistiko, trajnostno oskrbo in večjo preglednostjo povečuje trajnost dobavne verige bistveno prispeva k zelenemu prehodu, trajnosti delovanja organizacije in spodbujanju modelov krožnega gospodarstva.