Zdravstvo 5.0 kot podpora preobrazbenemu prehodu regij
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) jasno prepoznava ključno vlogo digitalizacije zdravja pri doseganju univerzalne zdravstvene dostopnosti ter pri prizadevanjih za učinkovitejše, dostopnejše in uspešnejše zdravstvene storitve. Spremembe, ki jih je povzročila pandemija COVID‑19, pa so hkrati razkrili pomembne razlike v zmožnostih držav in regij za digitalno preobrazbo njihovih zdravstvenih sistemov. Pandemija je pokazala, da lahko osredotočenost na digitalne pristope nehote poveča regionalne neenakosti v zdravju, če znanih vrzeli v dostopu, uporabi in vključevanju v digitalne tehnologije ne upoštevamo in jih ne naslovimo na ustrezen način.
Nastajajoča ideja uporabe Industrije 5.0 v zdravstvenem sektorju, imenovana Zdravstvo 5.0, uporablja najsodobnejše tehnologije za revolucionalizacijo zdravstvenih storitev, izboljšanje izidov zdravljenja in celotne izkušnje pacientov.
Projekt se osredotoča na tista področja, kjer lahko regionalne in lokalne politike igrajo pomembno vlogo, in sicer: telezdravje, človeku prilagojena oskrba, dostopnost, digitalna zdravstvena pismenost in digitalna vključenost.
Splošni cilj projekta HUMAN je zagotoviti cenovno ugodnejše, dostopnejše, pravičnejše in odpornejše zdravstvene storitve z uvedbo rešitev Zdravstva 5.0, ki bodo rezultat izboljšanih političnih instrumentov v osmih evropskih regijah.
Posebni cilji:
- Krepitev zmogljivosti regionalnih oblikovalcev politik in drugih deležnikov za izkoriščanje potenciala Zdravstva 5.0 za bolj uporabniku usmerjeno, trajnostno in odpornejšo zdravstveno oskrbo.
- Premoščanje vrzeli na poti k bolj univerzalnim zdravstvenim storitvam z opremljanjem strokovnjakov, pacientov in uporabnikov z ustreznimi digitalnimi orodji in spretnostmi za optimalno uporabo teh rešitev.
- Izboljšanje izkušnje pacientov in uporabnikov z uvedbo na človeka osredinjenega pristopa pri digitalnih tehnologijah, ki podpirajo naprednejše in trajnostnejše zdravstvene storitve.
Spletna stran projekta: https://www.interregeurope.eu/human