Na milanski Politehniki sva se dr. Nina Cvar in dr. Jure Trilar, skupaj s slovenskimi partnerji Rotunda, udeležila dvodnevnega srečanja (3.-4.12.2024) projekta Obzorje SmartERA, ki združuje strokovnjake in praktike, ki pospešujejo inovacije na podeželju z rešitvami za pametne podeželske skupnosti. Na srečanju, ki sta ga organizirala projektni partner Poliedra in vodilni koordinatorji projekta iz Fundacije Bruno Kessler, so potekale predstavitve, delavnice in razprave o metodologijah, pilotnih obočjih in inovativnih orodjih, prilagojenih  za digitalne rešitve, ki se uvajajo na podeželju.

Prvi dan smo začeli s pregledom poteka projekta in aktualnih ciljev, ki mu je sledila podrobna seja o večdimenzionalni metodologiji za ocenjevanje „pametnosti“ podeželskih območij – metodologijo SESAM, nato pa so se udeleženci poglobili v interaktivno sooblikovanja paketov pametnih in trajnostnih inovacij (SIP).

Tehnološke inovacije so bile v središču pozornosti popoldneva, ko so potekale seje o razvoju digitalnih rešitev, strategijah vključevanja skupnosti in pilotnih aktivnost na šestih podeželskih testnih območjih. Udeležencem so predstavili tudi podatkovno nadzorno ploščo, piloti pa aktivnosti, ki so jih opravili v preteklih mesecih.

Zadnji dan srečanja je minil v znamenju poudarka na vlogi interdisciplinarnosti pri raziskavah in spoznanjih različnih oddelkov Politehnične univerze v Milanu. Dan se je zaključil z delavnicami o političnih smernicah in časovnem načrtu za naslednje korake projekta.

Projekt Smart ERA še naprej spodbuja sodelovanje, s ciljem povečati odpornost in inovativnost podeželskih skupnosti po vsej Evropi.

Komentirajte