PROJEKT MEDREGIONALNEGA SODELOVANJA ZA IZBOLJŠANJE POLITIK RAZISKOVALNIH IN INOVACIJSKIH ZMOGLJIVOSTI

O projektu

Cilj projekta CODIL je izboljšati instrumente regionalne inovacijske politike, da bi bolje podprli nastajajoči inovacijski model porazdeljenih ekip in njegov ključni element – visokokvalificirane mobilne delavce z znanjem.

  • Posebej obravnavamo, kako revolucija v načinu sodelovanja visokokvalificiranih delavcev z znanjem, ki jo omogoča prelomna tehnologija, vpliva na naše regionalne inovacijske vzorce in modele;
  • Zavedamo se, da so politične odločitve, ki lahko pritegnejo delavce z znanjem, ključne za uspešno inovacijsko pot regije;
  • Prikazujemo, kako lahko selektivni razvoj regionalnih kompetenc na področju
    prelomnih tehnologij prav tako izboljša inovacijsko uspešnost.

Naš končni cilj je izboljšati instrumente regionalne politike in ustvariti spodbudno okolje za inovacijski model porazdeljene ekipe v evropskih regijah.

TRENUTNO STANJE

Projekt CODIL uspešno napreduje, dosega pomembne mejnike in krepi prizadevanja za vzpostavitev spodbudnega okolja za inovacijski model porazdeljenih ekip. Ob prehodu v naslednjo fazo vam predstavljamo povzetek dejavnosti, opravljenih v četrtem obdobju projekta.

V tem obdobju je projekt napredoval s tematsko delavnico, osebnim projektnim srečanjem in številnimi izmenjavami osebja. Prav tako smo začeli izvajati medsebojne preglede med sodelujočimi regijami in začeli spremljati morebitne izboljšave instrumentov politike, ki jih obravnava CODIL. Poleg tega smo zaključili zbiranje dobrih praks, ki jih je skupno 14, s še eno dodano v tem obdobju. Ti primeri so se izkazali za pomemben učni vir in načrtujemo, da bomo še naprej zbirali primere dobrih praks ter tako še dodatno obogatili projekt. Objavljen je bil tudi videoposnetek, ki prikazuje izbrane dobre prakse.

Zahvaljujoč predanosti vseh projektnih partnerjev in deležnikov projekt ostaja na pravi poti, dosega ključne mejnike in utrjuje pot za prihodnje dosežke.

Veselimo se nadaljevanja našega sodelovanja in nadgradnje skupnega napredka v prihajajočem semestru!

PRETEKLI DOGODKI

Tematska delavnica: spodbujanje socialnih inovacij v regionalnem ekosistemu v Kantabriji, Santander, Kantabrija (Španija)
5. in 6. november 2024

Med 5. in 7. novembrom 2024 so se partnerji projekta CODIL zbrali v Santanderju v Kantabriji (Španija) na tematski delavnici in vrsti poglobljenih
razprav, namenjenih krepitvi sodelovanja in izmenjavi znanja in praktičnih vpogledov v spodbujanje socialnih inovacij. Ti dogodki predstavljajo še en korak naprej pri uresničevanju poslanstva projekta CODIL, ki je namenjen oblikovanju trdnega, porazdeljenega inovacijskega modela in izboljšanju političnih instrumentov, ki podpirajo digitalno preobrazbo in inovacije v regijah.
Osrednja tema delavnice je bila „Vloga socialnih inovacij v regionalnih inovacijskih ekosistemih“, na kateri so udeleženci raziskovali, kako kantabrijski pristop k inovacijam obravnava pereče družbene izzive in hkrati spodbuja regionalno gospodarsko rast. Udeleženci so dobili vpogled v kantabrijsko inovacijsko strategijo RIS3, namenjeno usklajevanju oblikovanja politik z družbenimi potrebami in priložnostmi za trajnostni razvoj.
Poudarki delavnice vključujejo študije primerov zglednih praks socialnih inovacij, kot so:

  • Super de los Pastores: Mreža lokalnih supermarketov, ki krepi vezi med skupnostmi in podpira lokalne proizvajalce.
  • AMICA: Vodilna organizacija, ki podpira posameznike s posebnimi potrebami in predstavlja merilo za vključujoče in inovativne socialne storitve.
  • Fundación ONCE: Organizacija, ki se posveča socialnemu vključevanju, usposabljanju in zaposlovanju oseb z invalidnostjo, ter predstavlja rešitve, ki združujejo dostopnost in opolnomočenje.

Delavnica je partnerjem ponudila poglobljeno razumevanje, kako lahko socialne inovacije spodbudijo regionalne ekosisteme in postanejo gonilna sila trajnostne in vključujoče rasti.

Izmenjava osebja, ki je potekala od 6. do 7. novembra, je partnerjem projekta CODIL ponudila edinstveno priložnost za sodelovanje s ključnimi akterji
kantabrijskega inovacijskega ekosistema. Obiski so omogočili praktično spoznavanje modelov in pristopov, ki omogočajo inovacije in hkrati obravnavajo aktualne družbene potrebe.

Ključne aktivnosti so vključevale:

  • Obisk AMPROS-a: Namen te fundacije je izboljšati kakovost življenja posameznikov z motnjami v duševnem razvoju in njihovih družin. Partnerji so spoznali, kako AMPROS uporablja inovativne rešitve za zagotavljanje celostne podpore, ustvarjanje zaposlitvenih možnosti in krepitev socialne vključenosti.
  • Raziskovanje stolpa Xtela: Xtela Tower s podporo zagonskim podjetjem in podjetniškim podvigom spodbuja regionalne inovacije. Med obiskom so udeleženci spoznali prostore za sodelovanje, vire za spodbujanje podjetništva in posebne pobude, kot je zagonsko podjetje Deduce, ki je predstavilo svojo pot, izzive in inovativni pristop.
  • IHCantabria na Univerzi v Kantabriji: Obisk je bil namenjen predstavitvi  vrhunskih raziskav, ki jih izvaja Inštitut za okoljsko hidravliko (IHCantabria) v sodelovanju z regionalno vlado. Udeleženci so dobili vpogled v to, kako interdisciplinarno sodelovanje in aplikativne raziskave spodbujajo trajnostne inovacije, usklajene s cilji trajnostnega razvoja ZN.

Izmenjave osebja so bile interaktivne, saj so spodbujale medsebojno učenje in udeležencem omogočale neposredno sodelovanje z zainteresiranimi stranmi, postavljanje vprašanj in raziskovanje modelov, ki jih je mogoče ponoviti v njihovih regijah.

Izmenjava osebja na Irskem
29. in 30. januar 2025

CODIL je uspešno organiziral še eno izmenjavo osebja, ki jo je gostil naš partner Údarás na Gaeltachta na Irskem. Na tem zanimivem dogodku so se srečali deležniki naših projektnih partnerjev LMT in RCSO, kar je spodbudilo sodelovanje in izmenjavo dragocenih spoznanj.

Udeleženci so imeli priložnost prisluhniti številnim poglobljenim predstavitvam o različnih temah, vključno z regionalnim razvojem, prostori za skupno delo in najboljšimi praksami v digitalnih stičiščih. Pomembne razprave so udeležencem omogočile, da so poglobili svoje razumevanje, kako privabiti delavce, ki delajo na daljavo, in izboljšati privlačnost digitalnih stičišč. Udeleženci so si lahko ogledali lokalna digitalna stičišča, vključno z gteic@An Cheathrú Rua in gteic@An Spidéal, ter se povezali z lokalnimi uradniki in spoznali inovativno delo, ki se izvaja v regiji.

PREGLED ZBRANIH DOBRIH PRAKS

Raziščite bogat nabor dobrih praks, ki smo jih zbrali v okviru projekta CODIL

LAVAL VIRTUAL REALITY CLUSTER

Kako je stalna podpora inovacijam in najsodobnejšim potopitvenim tehnologijam omogočila, da je Laval, mesto s 50.000 prebivalci, postal evropska prestolnica virtualne resničnosti.

V zadnjih 25 letih so različne ekipe, odgovorne za sprejemanje odločitev v aglomeraciji Laval podpirale razvoj inovacij na območju Lavala, zlasti na področju virtualne resničnosti in potopitvenih tehnologij, kar je omogočilo razvoj raziskovalnih laboratorijev, visokošolskega zavoda in ustanavljanje podjetij na tem področju, ne nazadnje pa je Laval Virtual od leta 1999 najboljši evropski dogodek VR / AR / XR.

Več o tej dobri praksi si preberite na: https://www.interregeurope.eu/goodpractices/greasan-gteicdigiteach-na-gaeltachtathe-gaeltacht-gteic-digital-network

PRIHAJAJOČI DOGODKI

Medregionalni dogodek in tematska delavnica “Novi poslovni modeli za trajnostna inovacijska središča”
8.-9. april 2025, Laval, Francija

Cilj dogodka: Namen delavnice je raziskati in razviti inovativne poslovne modele, ki obravnavajo izzive zmanjšane stopnje zaposlenosti zaradi selitve podjetij in porasta dela na daljavo. Poleg tega bodo projektni partnerji imeli priložnost obiskati priznano konferenco Laval Virtual o potopitvenih tehnologijah, ki bo potekala od 9. do 11. aprila 2025.

Izmenjava osebja v Lavalu, Francija
9-10 april 2025

PRIDRUŽITE SE NAM PRI KREPITVI REGIONALNIH ZMOGLJIVOSTI ZA POSPEŠEVANJE INOVACIJ!

Naše projektno partnerstvo

  • Univerza v Ljubljani (SI) (Vodilni partner)
  • Údarás na Gaeltachta (IE)
  • Regional Council of South Ostrobothnia (FI)
  • West Romania Regional Development Agency (RO)
  • Regional Government of Cantabria (ES)
  • Laval Mayenne Technopole (FR)

Povezani partnerji

  • Ministrstvo za digitalno preobrazbo, Slovenija
  • Laval Agglomeration, France

Stopite v stik z nami!
Jurij Verhovnik, Projektni koordinator, University of Ljubljana:
jurij.verhovnik@fe.uni-lj.si

Micheál Ó Duibhir, Regionalni projektni koordinator, Údarás na Gaeltachta:
m.oduibhir@udaras.ie

Tuisku Päivi, Regional Council of South Ostrobothnia:
paivi.tuisku@etela-pohjanmaa.fi

Cristin Cistelecan, Regionalni projektni koordinator, West Romania Regional Development Agency:
Cristin.Cistelecan@adrvest.ro

Aránzazu de la Pedraja Murgoitio, Regionalni projektni koordinator, Regional Government of Cantabria:
delapedraja_ma@cantabria.es

Valerie Moreau, Regionalni projektni koordinator, Laval Mayenne Technopole:
valerie.moreau@lavaltechnopole.fr

Bodoča obvestila

Spremljajte spletno stran projekta in družbena omrežja, kjer bodo objavljene dodatne informacije o projektu CODIL. Naše projektne novice bodo predvidoma izhajale vsakih šest mesecev in se bodo osredotočale na novosti in zanimive vidike projekta.

http://www.interregeurope.eu-codil/

Komentirajte