Za zmanjšanje ranljivosti, predvsem pa za krepitev evropskih podeželskih območij, si bo v naslednjih štirih letih prizadeval Horizon projekt SMART ERA (SMART community-led transition for Europe’s Rural Areas), pri katerem sodeluje 25 partnerjev iz 10 evropskih držav.
Neenakomerni razvoj podeželja v primerjavi z urbanimi okolji med drugim pospešuje ranljivost podeželskih območij in povečuje tveganja za revščino ter socialno izključenost, poglablja pa tudi širšo podnebno obremenitev.
SMART ERA bo z uporabo soustvarjalnih tehnik ter z intenzivnim sodelovanjem z lokalnimi skupnostmi razvijal inovativne trajnostne digitalne rešitve za podeželje, a z jasnim zavedanjem, da digitalizacija ni zgolj tehnološki, temveč širši družbenoekonomski in kulturološki proces.
V projektu SMART ERA s proračunom 6,8 milijona evrov med drugim sodelujeta tudi Univerza v Ljubljani, in sicer Laboratorij za telekomunikacije na Fakulteti za elektrotehniko, ter Zavod Središče Rotunda, primorski družbeni center, ki bo aktivno deloval v okviru razvojnega pilota Šmarje.
V projektu bodo z vključevanjem niza tehnoloških, upravljavskih, poslovnih, družbenih in političnih rešitev zasledovali naslednje cilje:
- Vzpostavili bodo prve obsežne vseevropske rešitve za sistematično preverjanje podatkov o podeželju in analizo pametnosti.
- Razvili bodo inovativno metodologijo in tehnike sooblikovanja za vključevanje prebivalcev in zainteresiranih deležnikov pri ustvarjanju novih virov podatkov.
- Razvili bodo enotne metode ocenjevanja pametnosti oz. digitalne zrelosti.
- Zagotovili bodo priporočila za nadgradnjo novih lokalnih, nacionalnih in evropskih političnih instrumentov ter povečanje njihove učinkovitosti in uspešnosti pri podpiranju pametnih vasi po vsej Evropi.
- Spodbujali bodo sodelovanje med šestimi projektnimi pilotnimi regijami ter med štirimi makroregionalnimi strategijami EU, alpsko (EUSALP), baltsko (EUSBSR), jadransko-jonsko (EUSAIR) in podonavsko regijo (EUSDR), ter izboljšal sposobnosti podeželskih skupnosti za reševanje družbenoekonomskih in okoljskih izzivov s pomočjo pametnih in trajnostnih rešitev.