NATO DIANA je pospeševalnik za inovacije na področju obrambe, ki je bil vzpostavljen s strani NATO zaveznic in cilja na razvoj novih in prelomnih tehnologij ter vključevanje globokotehnoloških inovatorjev v državah članicah. Pokriva področja umetne inteligence, avtonomije, biotehnologije in izboljšanja človeka, kvantnih tehnologij, energije in pogonov, novih materialov in proizvodnje, obdelave velikih podatkov, hiperzvoka, novih komunikacijskih tehnologij in vesolja – s poudarkom na dvojni uporabi tehnologij tako za civilne kot za vojaške potrebe.
Preko programa DIANA, NATO sodeluje s partnerji iz javnega in zasebnega sektorja, akademije in civilne družbe. Vzpostavljena mreža pospeševalnikov in testnih centrov, ki start up-e povezuje s končnimi uporabniki, znanstveniki in sistemskimi integratorji, podjetjem, ki so sprejeta v program ponuja:
- finančna sredstva za podporo razvoju tehnologij in njihovo demonstracijo ter sodelovanje v DIANA programu,
- dostop do 10+ pospeševalnikov,
- dostop do 90+ testnih centrov,
- mentoriranje s strani znanstvenikov, inženirjev, industrijskih partnerjev, končnih uporabnikov rešitev,
- dostop do mreže investitorjev,
- možnosti demonstracij svojih tehnologij v realnih okoljih.
V letu 2023 so ob začetku DIANA programa v teku že prvi trije pilotni javni razisi za podjetja. Z letom 2025, ko bo DIANA v polnem teku, bo letno razpisala do deset izzivov, hkrati pa bo imela kapacitete za sodelovanje s stotinami inovatorjev preko mreže pospeševalnikov in testnih centrov v NATO državah.
Med slovenskimi predstavniki v programu DIANA je tudi Laboratorij za telekomunikacije (LTFE), ki sodeluje v mreži več kot 90-ih testnih centrov, kjer zagotavlja podporo z infrastrukturo in storitvami na področjih 5G in kibernetske varnosti. Podjetjem, ki lahko v okviru programa NATO DIANA dostopajo do LTFE test centra, je med drugim na voljo:
- celovito okolje za eksperimentalne raziskave in prototipiranje (IP omrežje, 5G mobilno jedro in radijsko dostopovno omrežje znotraj stavb, IoT, infrastruktura v oblaku, ekosistem podatkovnih storitev),
- Spirent TestCenter testni, merilni in verifikacijski sistem za brezžične komunikacijske sisteme,
- celovito okolje za kibernetsko varnost Cyberlab, znotraj katerega je na voljo nabor storitev za spremljanje aktivnosti napadalcev ter zbiranje, analizo in vizualizacijo podatkov o napadih v realnem času.
Povezave: