Članica UL: UL Fakulteta za elektrotehniko

Šifra: V2-2378

Naziv projekta: Kibernetska varnost obrambnih sistemov in kritičnih infrastruktur (KIVAOS)

Obdobje: 01.10.2023 – 30.09.2026

Vodja: doc. dr. Urban Sedlar

Veda: Tehnika

Sodelujoče raziskovalne organizacije: Fakulteta za elektrotehniko (SICRIS)

Partnerji

Fakulteta za elektrotehniko, Univerza v Ljubljani

Financiranje:

Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije

Ministrstvo za obrambo

Urad vlade za informacijsko varnost

Hiter razvoj sodobne tehnologije omogoča digitalno transformacijo tako gospodarstva kot družbe, digitalizirajo pa se tudi domene, ki zagotavljajo stabilno in varno okolje za delovanje države kot celote. Sem sodijo sektorji obrambe, notranje varnosti, obveščevalne dejavnosti, zaščite in reševanja ter tudi vsi izvajalci bistvenih storitev (energija, zdravstvo, promet, oskrba z vodo, bančništvo, komunikacije, ipd.).

Digitalna transformacija pa je hkrati s povečano učinkovitostjo in produktivnostjo povzročila tudi skokovit porast kibernetskih groženj. Sodobni v internet povezani sistemi postajajo homogeni, s čimer napadalci pridobivajo enoten poligon: orodja, tehnike in znanja, ki so uporabna za civilnih IT sistemov s tem postanejo uporabna tudi za napadanje bistvenih, obrambnih in obveščevalnih infrastruktur, na katerih temelji celotna družba.

Zaščita informacijsko-komunikacijskih sistemov ni trivialna zaradi kompleksnega spleta človeških, tehnoloških, ekonomskih in pravnih faktorjev. Tehnološke varnostne pomanjkljivosti se dopolnjujejo s človeškimi in psihološkimi faktorji, kot so slaba varnostna higiena, kršitve protokola ali preprosto, človeške napake.

Obenem je izvajanje napadov postalo izjemno dobičkonosen posel z velikimi implikacijami tudi za nacionalno varnost. Izjemno hitro rastočo grožnjo pa predstavlja tudi razmah sistemov umetne inteligence na osnovi velikih jezikovnih modelov – slednji na številnih področjih, vključno z izvajanjem kibernetskih napadov, že dosegajo nivo sposobnosti eksperta, in bodo v prihodnjih letih povzročili nesluten porast števila naprednih groženj.V projektu želimo profilirati TTP napadalcev v ciljnih sektorjih. V ta namen bomo vzpostavili celovito platformo za zbiranje in zlivanje podatkov iz različnih senzorskih sistemov, vab in podatkovnih baz, ki bo omogočala napredno klasifikacijo in analizo podatkov ter interaktivno eksploracijo napadov z namenom učinkovitejšega preprečevanja napadov in zaščite sistemov.

Struktura projekta

  • DP 1: Analiza stanja in identifikacija ključnih storitev v ciljnih sektorjih
  • DP 2: Nadgradnja platforme CyberLab in vzpostavitev podatkovnih senzorjev v ciljnih sektorjih
  • DP 3: Razvoj naprednih tehnik analize in obdelava zbranih podatkov
  • DP 4: Projektno vodenje in diseminacija

Bibliografske reference: