Energetska tranzicija predstavlja v okviru nacionalnih in mednarodnih strategij pomembno prioriteto. V skladu z obvezami in ambicijami držav članic pod skupno oznako “Green Deal” je zeleni prehod potreben tudi v vojaškem sektorju. Danes so vojaški kampi skoraj v celoti odvisni od fosilnih goriv, kar poleg visokega ogljičnega odtisa predstavlja tudi šibko točko in ranljivost za oborožene sile v smislu logistike in njihove odvisnosti od fosilnih goriv. Obenem izziv postaja še večji vzlic naraščajočih potreb po energiji za potrebe delovanja vojaške opreme.
Projekt INDY naslavlja trenutne izzive vojaških kampov in njihove odvisnosti od fosilnih goriv.
Pričakovani izid projekta INDY je strateški delovni načrt za razvoj in implementacijo rešitev za energetsko neodvisne in učinkovite postavljive vojaške kampe prihodnosti.
Strateški delovni načrt bo predlagal celovito spremembo pristopov v smeri:
- Novega pristopa k proizvodnji, pretvorbi, shranjevanju, transportu, distribuciji in končni uporabi energije, in
- naprednih načrtovalskih in simulacijskih orodij za razvoj novih tehnologij, energetskih produktov in upravljavskih sistemov za postavljive vojaške kampe s pouporabo izkušenj iz civilnega sektorja in aplikacij.
Projekt INDY predstavlja prvi korak k izboljšani varnosti dobave energije in avtonomije postavljivih vojaških kampov ter podpore njihove celostne tranzicije v smeri implementacije obnovljivih virov energije z uporabo novih disruptivnih tehnologij in rešitev. Cilj delovnega načrta je doseči zmanjšanje uporabe fosilnih goriv za 40% do 2030 in 100% neodvisnost od fosilnih goriv do 2050.
S krepitvijo sodelovanja med civilnimi in obrambnimi predstavniki bo projekt INDY dodatno krepil sodelovanje držav v projektu “Permanent Structured Cooperation – Energy Operational Function (PESCO-EOF), v katerem kot države članice sodelujemo Francija (coordinator), Belgija, Španija, Italija, Slovenija in Nizozemska, ter Portugalska, Irska, Grčija in Madžarka kot opazovalke.