Študija o uvajanju 5G na čezmejnih odsekih TEN-T sredozemskega in baltsko-jadranskega koridorja med Italijo in Slovenijo
Projekt 5G SITACOR se nanaša na študijo o razširitvi tehnologije 5G na čezmejne odseke med Italijo in Slovenijo na TEN-T sredozemskem in baltsko-jadranskem koridorju. Projekt bo ocenil tehnične potrebe za opremljanje tega koridorja, še posebej čezmejnih odsekov med regijo Furlanija-Julijska krajina (Italija) in Republiko Slovenijo, z nevtralno in agnostično pasivno in aktivno infrastrukturo, namenjeno razvoju digitalnih storitev.
Študija se izvaja pod okriljem Instrumenta za povezovanje Evrope CEF (Connecting Europe Facility), natančneje v okviru evropskega razpisa CEF-DIG-2022-5GCORRIDORS, ki financira rast, zaposlovanje in konkurenčnost prek naložb v infrastrukturo na ključnih čezmejnih območjih držav Unije.
Študija zajema več kot 200 kilometrov sredozemskega in baltsko-jadranskega koridorja ter več kot 60 km dodatnih avtocest, ki služijo kot obvozne poti v primeru kritičnih dogodkov. Glavne poti so:
- Videm sever – Palmanova (27 km)
- Latisana – Fernetiči in Fernetiči – Sežana (102 km)
- Fernetiči – Sežana – Divača (16 km)
- Fernetiči – Koper preko Trsta (36 km)
- Koper – Divača – Postojna (57 km)
- Vileš – Gorica – Nova Gorica – Razdrto (62 km)
Končni cilj študije je določiti parametre, potrebne za vzpostavitev infrastrukture, namenjene razvoju pametnih digitalnih storitev za ozemlja in skupnosti, ki se lahko uporabljajo v podjetjih, šolah, bolnišnicah, mestih in na avtocestah.