Dr. Jure Trilar in mag. Nataša Božić sva se udeležila dvodnevnega dogodka, ki ga je 9. in 10. aprila 2024 na Dunaju gostila Avstrijska organizacija za podporo podjetjem (Austria Wirtschaftsservice), kjer sva se srečala z deležniki iz celotne Podonavske regije, da bi vzpostavili partnerstvo, katerega cilj je vpeljava trajnostnih pristopov v gradbeno industrijo.
Predstavniki iz Nemčije, Avstrije, Slovenije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine, Srbije, Bolgarije, Romunije, Slovaške, Češke, Črne gore, Moldavije in Madžarske so se zbrali, da bi predstavili zavezništvo, ki se osredotoča na raziskave in razvoj, krožno gospodarstvo ter inovacije v Podonavju in njegovi okolici.
Projekt z naslovom “Circular DigiBuild” financira program Interreg Danube z jasnim ciljem izkoristiti vse možnosti regij pri prehodu na čistejše gradbene prakse. Cilj projekta je spodbuditi sprejemanje nastajajočih tehnologij v krožnem gospodarstvu, zlasti v gradbeništvu, da bi olajšali prehod v bolj zeleno prihodnost.
Na dvodnevnem dogodku smo se s partnerji poglobili v različne teme, ki so ključne za doseganje ciljev projekta, vključno s spodbujanjem uvajanja nastajajočih tehnologij, digitalizacijo v gradbeništvu, pravnimi okviri za upravljanje podatkov in trajnost, pametnimi rešitvami v gradbeništvu ter matematično optimizacijo pri odločanju o prenovi in upravljanju stavb.
Posebej zanimive so bile razprave o izzivih in priložnostih, ki jih prinaša izvajanje krožnega gospodarstva v gradbeništvu, ter o ključni vlogi digitalizacije pri premagovanju teh ovir. Poleg tega smo udeleženci dobili vpogled v nastajajoče evropske okvire, kot so digitalni gradbeni dnevniki in materialni potni listi, ki obetajo veliko pri zbiranju in dostopu do podatkov, bistvenih za trajnostne gradbene prakse.
Srečanje ni služilo le kot izhodišče za nadaljno izmenjavo znanj, temveč tudi kot pospeševalec za skupno ukrepanje v smeri bolj trajnostne prihodnosti gradbeništva v Podonavju. S skupnimi ambicijami in kolektivno zavezo so partnerji odšli z obnovljeno odločnostjo, da bodo spodbudili pomembne spremembe v grajenem okolju, spodbujali gospodarsko blaginjo in hkrati varovali planet za prihodnje generacije.