Digitalizacija je velika priložnost za podeželska in gorska območja. Tokrat vam ponujamo strnjeno poročilo o aktivnostih pri projektu SmartCommUnity (Pametne skupnosti), cilj katerega je povečati privlačnost goratih in podeželskih krajev za delo in življenje, sploh v primerjavi z mestnimi središči.

Cilj projekta SmartCommUnity je ustvariti nadnacionalno skupnost, ki bo spremenila prakse in dojemanje pametnih podeželskih območij. V tesnem sodelovanju z Evropsko strategijo za Alpsko regijo (EUSALP) bodo projektni partnerji omogočili krepitev zmogljivosti podeželskih območij ter razvili inovativna in interaktivna digitalna orodja za spodbujanje “pametnega prehoda” alpskih območij ob upoštevanju skupnosti in trajnostnih vidikov.

Kaj so pametne skupnosti?
“Pametne skupnosti so skupnosti ljudi, ki želijo postati aktivni akterji pri lastništvu in spodbujanju sprememb, ki jih lahko prinese prihodnost in vsak digitalni prehod. Pametne skupnosti so odprte za inovacije, učenje in navdih ter si prizadevajo za pametna področja, ki izboljšujejo življenje njihovih državljanov.

Podatki o projektu

SmartCommUnity – Nadgradnja koncepta pametnih vasi v smeri nadnacionalne in v EUSALP vključene pametne skupnosti v Alpah

Program: Interreg Alpine space

Prednostna naloga: Inovacije in digitalizacija v podporo zeleni alpski regiji
Specifični cilj: SO 3.2 – Izkoriščanje prednosti digitalizacije za državljane, podjetja, raziskovalne organizacije in javne organe
Trajanje 11/2022 – 10/2025

Skupni upravičeni stroški: 2.960.288 EUR
Nepovratna sredstva ESRR: 1.882.601 EUR

O projektu SmartCommUnity

Namen projekta SmartCommUnity je podpreti alpska podeželska območja z uporabo vseh prednosti digitalizacije, sprejetjem pametnih prehodov in ustvarjanjem funkcionalne transnacionalne skupnosti v okviru EUSALP. Interaktivna in uporabniku prijazna digitalna orodja, ki krepijo nadnacionalno povezovanje in vodenje z zgledom, bodo omogočila novim območjem, da sledijo naprednejšim območjem, območja pa bodo razvila skupnostni pristop za ustvarjanje pametnejših, bolj zelenih, trajnostnih, odpornih in privlačnih podeželskih območij. Cilj projekta SmartCommUnity je zlasti:

Preizkusiti inovativne rešitve za pametni prehod testnih območij in spodbuditi dodatna območja v partnerskih in drugih alpskih regijah, da jim sledijo, in sicer z močnim regionalnim pristopom testnih območij svetilnikov, ki tesno sodelujejo z izbranimi testnimi območji zasledovalcev;

Tesno sodelovati z vsemi testnimi območji na ravni EUSALP, olajšati uveljavitev koncepta pametne skupnosti v regionalnih, nacionalnih in evropskih politikah ter krepiti občutek strukturirane alpske skupnosti s skupnimi izzivi in vizijami;

Razvoj novih digitalnih orodij za lažje iskanje partnerjev, mreženje in sodelovanje pri iskanju lokalno prilagojenih in pametnih rešitev, kot sta igrifikacija in civilna tehnologija;

Spremeniti dojemanje in ustvariti pametno vizijo za Alpe ter učinkovito obveščati o priložnostih in rezultatih v Alpah in širše, da bi se jim pridružila še druga območja.

Partnerstvo

Projektni konzorcij sestavlja 12 partnerjev iz šestih alpskih držav (Avstrija, Francija, Nemčija, Švica, Italija in Slovenija), koordinira ga Univerza v Ljubljani (SI), združuje pa javne organe, agencije, raziskovalne centre, interesne skupine in podjetja, da bi zagotovil raznolik in celovit pristop.

  • University of Ljubljana – Vodilni partner (SI)
  • Poliedra – research and consultancy centre of Milan’s Polytechnic University on environmental (IT)
  • Standortagentur Tirol GmbH (AT)
  • Regionalverband Südlicher Oberrhein (DE)
  • ITC – Innovation Technology Cluster Murska Sobota (SI)
  • Association for the networked development of territories and services (FR)
  • Autonomous Region of Valle d’Aosta (IT)
  • Swiss Center for mountain regions SAB (CH)
  • Energy and Environment Agency of Lower Austria (AT)
  • Software Competence Center Hagenberg GmbH (AT)
  • REGION LUCERNE WEST (CH)
  • Anci Liguria (IT)

Odkrijte testna območja SmartCommUnity

Testne aktivnosti in mreženje v partnerstvu SmartCommUnity, ki zajema 8 partnerjev iz 6 držav, združujejo javne organe, agencije, raziskovalne centre, interesne skupine in podporo podjetjem, kar zagotavlja raznolik in celovit pristop.

Piloti

  • Izboljšanje dostopa do stanovanj in reševanje vprašanja staranja prebivalstva ter preprečevanje izolacije ranljivih skupin v občini Guillestrois in Queyras (FR)
  • Vzpostavitev mobilnostnega centra v občini Baronnies en Drôme Provençale (FR)
  • Življenjski laboratorij Zelena točka v Pomurski regiji in Podravski regiji (SI)
  • Löffingen (DE) kot uspešna praksa digitalizacije za navdih sporazumom o prosti trgovini
  • Elzach (DE), da postane bolj digitalen in pametnejši
  • Vzpostavitev inovacijskega laboratorija ter izboljšanje komunikacije in medobčinskega sodelovanja v kraju Winden im Elztal (DE)
  • Pametno omrežje za zbiranje, shranjevanje in vizualizacijo podatkov skupnosti v Lienzer Talboden (AT)
  • Razvoj pametne in ekološke povezanosti v Spodnji Avstriji (AT)
  • Lokalno vodeni ukrepi za pametno mobilnost in pametno gospodarstvo za soočanje z gospodarskimi in demografskimi izzivi v regiji Luzern West (CH)
  • Razvoj tehnologij za krepitev lokalne alpske identitete v narodnem parku Gran Paradiso in regionalnem parku Mont Avic (IT)
  • Pametni okoljski ukrepi: središče za usposabljanje in izobraževalne pobude v občini Cogorno (IT)

Novice in dogodki

Spletni seminarji SmartAlps

Kako razviti pametno skupnost? V okviru projekta SmartCommUnity so partnerji že organizirali tri spletne seminarje o pametnih prehodih podeželskih in gorskih območij. Najpomembnejši prispevek spletnih seminarjev je, da imajo ne glede na izvor skupnosti vsi podobne izzive, tj. kako vključiti različne skupnosti in zainteresirane strani v delo za skupne cilje, ustvariti vzdušje zaupanja in kako spodbujati vrsto upravljanja, ki bo okrepilo splošno sodelovanje. Tako se udeleženci strinjajo, da so takšni dogodki ključni pri razvoju pametne in trajnostne digitalne preobrazbe na podeželju. SAB (Švicarski center za gorske regije), partner projekta SmartCommUnity, je skupaj s celotnim partnerstvom organiziral tri spletne seminarje, ki so obravnavali posebna vprašanja in izzive, kot so dejavnosti coworkinga in mobilnost. Med spletnimi seminarji so imeli udeleženci priložnost raziskati najboljše prakse in sodelovati na “praktičnih srečanjih”, katerih namen je bil poglobiti se v metodologije in pristope, povezane z izzivi, povezanimi z upravljanjem, financiranjem in načrtovanjem dejavnosti.

Konferenca Digitalne Alpe

Med 5. in 6. oktobrom 2023 so se partnerji udeležili konference Digitalne Alpe. Udeležili so se delavnic o opolnomočenju pametnih skupnosti s podatki in umetno inteligenco ob podnebnih spremembah in spremembah delovnega vzorca v povezavi s politično vizijo o prihodnosti digitalizacije alpskih območij (EUSALP – akcijska skupina 5), ki so potekale na najvišjih legah (3466 m nadmorske višine), tik pod Monte Bianco/Mont Blanc.

Evropski teden regij in mest

Projekt SmartCommUnity je bil predstavljen v političnem laboratoriju Evropskega raziskovalnega središča 2023 v Bruslju. Elsa Vacheron iz partnerskega združenja SmartCommUnity ADRETS je govorila o tem, kako njihovo združenje sodeluje z lokalnimi deležniki na testnih območjih, oblikuje pametne skupnosti in skupaj razvija projekte. Peter Niederer iz partnerja SmartCommUnity Swiss Center for Mountain Regions je predstavil projekt na panelu o ” upravljanju nejasnih območij”, ki ga je organizirala regija Lombardija. Poudaril je vlogo skupnosti namenov ter projekta EUSALP pri izboljšanju pravil in postopkov institucij, ki jih uporabljajo za interakcijo z državljani.

Projektni sestanki SmartCommUnity

Po dveh srečanjih, prvem v Sloveniji, ki ga je gostila Univerza v Ljubljani, in drugem v Švici (Willsau), ki ga je gostila regija Luzerne West, je tretje projektno srečanje potekalo v regiji Valle d’Aosta. Od 5. do 7. marca 2023 so se projektni konzorcij, deležniki, šolska mladina, člani Mladinskega sveta EUSALP in člani drugih evropskih projektov sestali, da bi obravnavali temo definicije in pristopa k pametnim skupnostim, stanje dejavnosti na testnih območjih ter strategije za izvajanje nadnacionalne in pametne apinske skupnosti. Projektni partner iz regije Valle d’Aosta je predlagal nekaj “delavnic študijskega obiska” z uvodom v “sistemsko branje” za poglobljeno razumevanje študij primerov in dobrih praks. Udeleženci so na testnih območjih Gran Paradiso in Mont Avic odkrili dobre prakse in procese pametnega prehoda. Študijski obisk o dobrih praksah v kraju Cogne je omogočil ozaveščanje o pametnih skupnostih v dolini Aoste.

Na srečanju v Aosti je bila priložnost za razpravo z mednarodnimi predstavniki in deležniki drugih evropskih projektov – “Več kot vas” (Srednja Evropa) in “Pametna doba” (Obzorje Evropa) -, ki imajo skupno željo, da bi podeželska in gorska območja ponovno postala privlačna za mlade, tudi z uporabo novih tehnologij in značilnega participativnega pristopa pametnih skupnosti.

Šolska mladina projekta “Montagna 4.0 – FUTURe ALPS”, v katerega je vključenih 250 učencev iz Valtelline (regija Lombardija), regije Valle d’Aosta, Trentina (regija Trentino Alto Adige) in Carnie (regija Furlanija Julijska krajina), je predstavila sadove svoje izobraževalne poti v stiku z lokalnimi podjetniki, ki se ukvarjajo s temami okoljske trajnosti, turizma in inovacij v gorskih regijah, ter s partnerji projekta razpravljala o možnih scenarijih za gorska območja.

Komentirajte