Laboratorij za multimedijo Fakultete za elektrotehniko (LMMFE), Univerze v Ljubljani (UL) je gostil 2. sestanek projekta WBnet. Med 16. in 18. aprilom so sodelavci LMMFE za projektne partnerje poleg rednih sestankov pripravili tudi 5 izobraževanj s področja multimedije in kibernetske varnosti ter 2 vodena tematska ogleda.

Sestanek se je pričel s predstavitvijo prof. dr. Matevža Pogačnika in asist. Klemena Pečnika, ki sta predstavila gostujočo institucijo (UL FE) in nadaljevala s predavanjem o razvoju študijskih programov IKT in multimedije v prihodnosti, predvsem pa izpostavila pomen in vlogo kratkih študijskih programov v obliki mikrokreditov. Popoldanski program je vključeval poročilo o napredku oz. poteku projekta, ki ga je podala prof. dr. Ljiljana Pecić, koordinatorica projekta WBnet, ter predstavniki posameznih institucij. Dogajanje se je nadaljevalo s predstavitvijo laboratorijev na Fakulteti za elektrotehniko, pri čemer so bile v ospredju predvsem multimedijske vsebine in oprema. Poleg splošne arhitekture in multimedijske opreme so si partnerji lahko ogledali še Laboratorij za sevanje in optiko (LSO), kjer je dr. Aljaž Blatnik predstavil nekaj zanimivih eksperimentov, predvsem pa tehnologijo »skrivanja letal« pred radarji, mejenje sevalnega diagrama antene, ter komunikacijsko postajo za komunikacijo z EU satelitom, ki je nameščen na strehi fakultete. V drugi del zanimivega popotovanja po FE se je vključil še dr. Gregor Geršak s predstavitvijo Laboratorija za metrologijo in kakovost (LMK). Udeleženci so si tako lahko ogledali nekaj zanimivih eksperimentov s področja merjenja v multimediji in tudi širše ter se navduševali nad etalonom za temperaturo in edinstvenimi sistemi za umerjanje, kalibracijo in certifikacijo merilnih toplotnih kamer. Projektni dan se je končal z vodenim ogledom po RTV Slovenija, kjer sta asist. Klemen Pečnik in režiser Aljaž Bastič predstavila zgodovino RTV, obseg delovanja, televizijske studie ter nadzorne (režijske) sobe s poudarkom na delu in vlogah posameznih strokovnih sodelavcev. Dan se je zaključil z ogledom muzeja v podhodu pod Kolodvorsko ulico.

Aktivnosti drugega projektnega dne so se pričele s poučnim izobraževanjem o hibridnih multimedijskih sistemih ter napredne IP arhitekture za podporo le-teh, ki sta ga izvedla Anže Zadravec in mag. Rok Žurbi s Fakultete za elektrotehniko. Udeleženci so spoznavali prednosti najnaprednejših IP arhitektur ter predvsem hibridne multimedijske sisteme, ki omogočajo centraliziran nadzor in upravljanje avdio-video virov ter veliko stopnjo prilagodljivosti pri umeščanju opreme v prostore (predavalnice, sejne sobe, laboratoriji …). Nadaljeval je g. Bojan Radulović s podjetja CISCO Slovenija, ki je predstavil še področje kibernetske varnosti, predvsem pa aktualne izzive na tem področju. Popoldne so potekali sestanki upravljalskega odbora, odbora za zagotavljanje kakovosti in sestanek odbora za diseminacijo.

Tretji dan je bil v posvečen izključno usposabljanju s področja multimedije. Asistenta Klemen Pečnik in Žana Juvan sta udeležencem najprej predstavila področje razširjene resničnosti (XR), tehnologijo in alternativne načine uporabe XR tehnologij ter vizijo uporabe le-te v šolstvu. Sledili je še vpogled v navidezne sprehode, praktične primere, ki so bili razviti in izdelani pod okriljem LMMFE ter tudi enostavna orodja za izdelavo navideznih sprehodov. V drugem delu je sledila še predstavitev področja video produkcije, vse od osnov vizualne percepcije, ustvarjanja premikajočih se slik, do ključne opreme ter osnovnih postavitev opreme pri enostavni produkciji, predstavitvijo osnovnih pravil ter praktičnimi napotki s področja video produkcije.

Projektnim partnerjem se zahvaljujemo za udeležbo na sestanku v Ljubljani, ob tem pa se že veselimo ponovnega srečanja v Madridu.

Komentirajte